Skip to main content

Ozmózis Tartalomjegyzék Az ozmózis mechanizmusa Az ozmózis oka Az ozmózisnyomás és a fordított ozmózis van 't Hoff-törvény Az ozmózis gyakorlati szerepe Források Kapcsolódó szócikkek További információk Navigációs menüellenőrizve

Fizikai kémiaBiofizika


molekulákionokszolvatálódnakhidratációnakoldatokbandiffúziókomponensekkémiai potenciáljatranszportjelenségkémiai potenciálkülönbségkomponenseioldathidrosztatikai nyomáshidrosztatikai nyomásA gőznyomáscsökkenés törvényebarometrikus nyomáscsökkenésRaoult-törvénymoltörtekremóltörtmolaritásmolaritástökéletes gázokraáltalános gáztörvényheznyomásanövényiállatisejtekoldatvízbartbar(m/m)nátrium-kloridNaClinfúzióhozvérhemodialíziscelofántcukorgyártásdiffúziós










(function()var node=document.getElementById("mw-dismissablenotice-anonplace");if(node)node.outerHTML="u003Cdiv class="mw-dismissable-notice"u003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-close"u003E[u003Ca tabindex="0" role="button"u003Eelrejtu003C/au003E]u003C/divu003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-body"u003Eu003Cdiv id="localNotice" lang="hu" dir="ltr"u003Eu003Cdiv style="padding:3px 10px 3px 10px; margin:10px; border:1px solid #b3b7ff; font-size:95%; text-align:center;"u003Enu003Cpu003Eu003Cbu003E2019. május 4-én (szombaton) u003Ca href="/wiki/Wikip%C3%A9dia:Wikital%C3%A1lkoz%C3%B3k/Budapest,_2019._m%C3%A1jus_4." title="Wikipédia:Wikitalálkozók/Budapest, 2019. május 4."u003Ewikipédistatalálkozótu003C/au003Eu003C/bu003E tartunk Budapesten, ahol szeretettel várunk!nu003C/pu003Enu003Chr style="background-color:#b3b7ff; margin:0 2em;" /u003Enu003Cpu003Eu003Cbu003Eu003Ca href="/wiki/Wikip%C3%A9dia:Wikital%C3%A1lkoz%C3%B3k/Wikit%C3%A1bor/2019" title="Wikipédia:Wikitalálkozók/Wikitábor/2019"u003EMegbeszélés az idei Wikitáborral kapcsolatbanu003C/au003E.u003C/bu003E Vegyél részt te is!nu003C/pu003Enu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003E";());




Ozmózis




A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából








Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez






Hidratált ionok képződése


Az ozmózis egy olyan folyamat, melyben az oldószer két, féligáteresztő membránnal elválasztott, különböző koncentrációjú oldat között áramlik. Az oldószer a hígabb oldatból a töményebb felé vándorol. Az ozmózis megáll, ha a két oldat koncentrációja egyenlővé válik, vagy ha kellő nyomás helyeződik a hártya nagyobb koncentrációjú oldalán lévő oldatra.




Tartalomjegyzék





  • 1 Az ozmózis mechanizmusa


  • 2 Az ozmózis oka


  • 3 Az ozmózisnyomás és a fordított ozmózis


  • 4 van 't Hoff-törvény


  • 5 Az ozmózis gyakorlati szerepe


  • 6 Források


  • 7 Kapcsolódó szócikkek


  • 8 További információk




Az ozmózis mechanizmusa


Az oldatokban az oldódó részecskék – molekulák, ionok – oldószer-molekulákat kötnek meg maguk körül, azaz szolvatálódnak (a vizes rendszerekben ezt a folyamatot hidratációnak nevezik).
Ha híg az oldat, akkor az oldott részecskék körül szabadon kialakul a szolvátréteg és marad szabad oldószer-molekula, amely nem tartozik a szolvátburokhoz. A szolvatált részecskék – amelyeknek a mérete többszöröse mind az oldószer, mind pedig a nem szolvatált részecskék méretének – a diffúziós mozgás közben együtt mozognak a szolvátburokkal, egy mozgó egységet képeznek.


Az oldatokban az oldott anyagok a teljes térfogatban igyekeznek a teret homogénen betölteni, hasonlóan, mint ahogy a gázok a rendelkezésre álló tér egyenletes kitöltésére törekednek. Ha ezt nem akadályozza semmi, akkor ez a homogenizálódás diffúzió útján valósulhat meg. A nem homogén – tehát inhomogén, vagy heterogén – rendszerben a komponensek kémiai potenciálja a hely függvényében nem azonos, ezért önként olyan folyamatok játszódnak le, amelyek az oldatokban és a gázokban is a komponensek egyenletes eloszlásához vezethetnek (transzportjelenség).




A féligáteresztő, sárga színű membránon csak a kisebb méretű részecskék juthatnak át


A részecskék mozgását akadályozza az oldatot és a tiszta oldószert (vagy hígabb oldatot) elválasztó féligáteresztő hártya, aminek következtében csak a kisebb méretű részecskék (az oldószer molekulái) képesek a féligáteresztő rétegen átjutni, a nagy átmérőjű szolvatált részecskék viszont nem. Az ilyen hártyával elválasztott oldatoknál a termodinamika miatt, a koncentrációjuk kiegyenlítése végett az oldószer részecskéi a hígabb oldatból a töményebb felé áramlanak.



Az ozmózis oka


Az ozmózis oka az, hogy kémiai potenciálkülönbség van az egymással érintkező két oldat komponensei között és az önként végbemenő kiegyenlítődés folyamán a részecskék méretviszonyai miatt a kisebb koncentrációjú oldat felől több oldószer-molekula jut időegység alatt a féligáteresztő hártyán keresztül a töményebb oldatba, mint onnét vissza a hígabb oldatba. Ennek az egyensúlyra vezető folyamatnak az eredményeként az oldott anyag kémiai potenciálja a töményebb oldatban csökken (a vízé pedig nő), a kisebb koncentrációjú oldatban pedig az oldott anyag kémiai potenciálja megnő (a vízé pedig csökken).



Az ozmózisnyomás és a fordított ozmózis




Az ozmózis következtében az oldat folyadékszintje emelkedik, a koncentrációja csökken




Az ozmózis következtében a nagyobb koncentrációjú oldat „felhígul”, térfogata megnő


Megakadályozható ez az önként végbemenő folyamat, ha az oldat felől kellően nagy nyomással az oldószer-molekulákat a féligáteresztő hártyán keresztül visszakényszerítjük a kisebb koncentrációjú oldatba. Ha a nyomás éppen akkora, hogy időegység alatt mindkét irányba ugyanannyi oldószer molekula halad át a féligáteresztő membránon, akkor kialakul egy dinamikus egyensúly. Azt a nyomást, amit ki kell fejteni, hogy ez a dinamikus egyensúly megvalósuljon, ozmózisnyomásnak nevezzük.


Ha a nyomás nagyobb, mint az egyensúlyt biztosító nyomás, akkor az oldószer ellentétes irányú áramlása alakul ki, ezt a jelenséget nevezzük fordított ozmózisnak.


Az ozmózisnyomás nagysága kiszámítható hidrosztatikai nyomás mérésével, a mellékelt ábrán látható kísérleti berendezésben. Az oldószer bejutása az oldatfázisba térfogat-növekedést okoz, ennek következményeként az edény függőleges csövében a folyadékszint fokozatosan emelkedik (ΔH). Ebből adódóan a folyadékoszlop nyomása ellene hat az oldószer beáramlásának. A folyadékszint a csőben addig emelkedik, ameddig a hidrosztatikai nyomás egyenlővé nem válik az ozmózisnyomással:


π=ρgh .displaystyle pi =rho gh .

Az összefüggésben:



π az ozmózisnyomás, Pa


ρ az oldat sűrűsége, kg/m³


g a nehézségi gyorsulás, 9,81 m/s²


h a folyadékoszlop magassága, m

Ha a készülék zárt térben van, akkor e tér telítődik az oldószer gőzével. A gőznyomáscsökkenés törvénye alapján az oldat felett – jelen esetben a cső felső részében – az oldat gőznyomása (pA) kisebb, mint a tiszta oldószer gőznyomása (pA*). Ha a féligáteresztő hártyán keresztül beáll az ún. ozmotikus egyensúly, akkor a gőztérben is egyensúlynak kell lenni. Ehhez az szükséges, hogy a tiszta oldószerből származó gőz nyomása h magasságban ugyanakkora legyen, mint az oldatból származó oldószergőz nyomása az oldat felszínén. Az oldószer feletti gőznyomás a magasság függvényében a pA* értékről a pA-ra csökken a barometrikus nyomáscsökkenés törvényének


pA=pA∗e−MAgh/RTdisplaystyle p_mathrm A =p_mathrm A ^*,e^-M_mathrm A gh/RT

megfelelően. Logaritmizálva a kifejezést és a fenti ozmózisnyomást behelyettesítve a


lnpApA∗=−MAghRTdisplaystyle mathrm ln frac p_mathrm A p_mathrm A ^*=-frac M_mathrm A ghRT

kifejezést kapjuk, amiből az ozmózisnyomás:


π=RTρMAlnpA∗pA .displaystyle pi =frac RTrho M_mathrm A mathrm ln frac p_mathrm A ^*p_mathrm A .

A kifejezésekben:



pA az oldat feletti gőznyomás, Pa


pA* a tiszta oldószer feletti gőznyomás, Pa


MA Az oldószer moláris tömege, kg/mol


R egyetemes gázállandó, 8,314 J/mol·K


T hőmérséklet, K


π ozmózis nyomás, Pa

Az ozmózisnyomásra kapott kifejezés egyszerűbb alakra hozható, ha az oldatok gőznyomására vonatkozó


pA=xApA∗displaystyle p_A=x_mathrm A p_mathrm A ^*

Raoult-törvény alapján pA-t behelyettesítjük, és felhasználjuk a moltörtekre vonatkozó:


xA=1−xB,valamint ln(1−xB)≈−xB displaystyle x_mathrm A =1-x_mathrm B ,mathrm valamint mathrm ln (1-x_mathrm B )approx -x_mathrm B

kifejezéseket (ha xB „elegendően kicsi”):


π=RTρMAxB .displaystyle pi =frac RTrho M_mathrm A x_mathrm B .

A kifejezésekben:



xA az oldószer móltörtje


xB az oldott anyag móltörtje


MA az oldószer moláris tömege, kg/mol


van 't Hoff-törvény




Jacobus Henricus van 't Hoff (1852 – 1911) holland kémikus


Nem túl tömény oldatok esetén a móltört és a molaritás között fennáll a


xB=cBMAρdisplaystyle x_mathrm B =frac c_mathrm B M_mathrm A rho

összefüggés, amit behelyettesítve az ozmózisnyomásra a következő kifejezést kapjuk:


π=cBRT ,displaystyle pi =c_mathrm B RT ,

c molaritás, mol/m³.


A moláris koncentráció reciprokát hígításnak nevezzük. Ennek segítségével az ozmózisnyomás


πV=RT displaystyle pi V=RT

alakban is felírható, ami nagyon hasonló a tökéletes gázokra vonatkozó általános gáztörvényhez. Bármely anyag ozmózisnyomása ugyanakkora, mint a gáz nyomása ugyanazon a hőmérsékleten, ha az oldatban rendelkezésre álló teret gáz alakban töltené ki. E törvény az ozmózisnyomásra vonatkozó van 't Hoff-törvény.



Az ozmózis gyakorlati szerepe


Az ozmózisnyomásnak fontos gyakorlati jelentősége van például az élő szervezetekben. A növényi és állati sejtek jelentős része vizes oldat, amelyet olyan féligáteresztő (szemipermeábilis) hártya vesz körül, amely a vizet átengedi, a nedvekben oldott más anyagokat nem. Vízbe helyezve a sejtet az ozmózisnyomás következtében a víz behatol a sejtbe, a sejt megduzzad, esetleg szét is szakad. Ilyen folyamat eredménye például az érett gyümölcsök széthasadása sok eső esetén. A növényi nedvek ozmózisnyomása a 20 bart is elérheti. Ez teszi lehetővé, a nedvesség – s vele együtt a tápanyag – felszívódását a magas növények csúcsáig.


Az állati és az emberi szövetek sejtjeiben az ozmózisnyomás 8 bar körüli, s a szervezet igyekszik ezt állandó értéken tartani. Az állati sejteknek rugalmas a sejtmembránjuk, de ha azokat a sejtnedvnél kisebb ozmózisnyomású (hipotóniás) oldatba helyezzük, megduzzadnak, esetleg szétpattannak. Ha viszont a környező oldat ozmózisnyomása nagyobb (hipertóniás), akkor a sejt vizet veszít és zsugorodik. A túl sós ételek azért okoznak szomjúságot, mert a szervezet vízfelvétellel igyekszik a nagy ozmózisnyomás hatását csökkenteni. Az emberi szervezet sejtjeinek oldatai a 0,9% (m/m) nátrium-klorid oldattal azonos ozmózisnyomásúak (izotóniás oldatok), ezért használnak ún. fiziológiás NaCl-oldatot injekcióhoz, infúzióhoz és a gyógyászat más területén.


Nagyon fontos a szerepe az ozmózisnak a vér tisztítása, a hemodialízis terén. A dializátor nevű szűrőben kering a vér, a szűrőben levő speciális kapillárisok külső oldalán pedig egy testhőmérsékletre felmelegített, a vérnek megfelelő összetételű speciális sóoldat, az ún. dializáló oldat, és ebbe jutnak át a két teret elválasztó membránon keresztül a vérből a salakanyagok. A sóoldat állandóan cserélődik és mindig magával viszi, kimossa a méreganyagokat.


A membrán anyaga különböző lehet, kezdetben vékony celofánt használtak, ma a sokkal jobb szintetikus membránokat (poliszulfon, poliakril-nitril stb.) részesítik előnyben. A salakanyagok a dializátor kapillárisainak membránján szűrődnek ki, melyen nagyszámú finom lyuk van. Ezeken a kisméretű lyukakon a sók, a víz és méreganyagok átjutnak, de a nagyméretű anyagok és vérsejtek nem.


Számos ipari technológia, például a víz sótalanítása, a cukorgyártás elméleti alapját jelenti az ozmózisjelenség és vele összekapcsolódva a diffúziós folyamat.



Források



  • Veszprémi Tamás: Általános kémia, 2. kiadás, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2015., ISBN 978-963-05-9618-3


Kapcsolódó szócikkek


Fordított ozmózis

Transzportjelenség

Diffúzió


További információk




Commons


A Wikimédia Commons tartalmaz Ozmózis témájú médiaállományokat.



  • KémiaKémiaportál
    • összefoglaló, színes tartalomajánló lap








A lap eredeti címe: „https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Ozmózis&oldid=20356531”










Navigációs menü



























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.116","walltime":"0.250","ppvisitednodes":"value":374,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":4991,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":1015,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":9,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":1,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":360,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 66.166 1 -total"," 36.74% 24.309 1 Sablon:ISBN"," 28.59% 18.916 1 Sablon:Portál"," 14.65% 9.696 1 Sablon:Egyért2"," 14.16% 9.367 1 Sablon:Részben_nincs_forrás"," 8.33% 5.509 1 Sablon:Ambox"," 6.06% 4.008 2 Sablon:Portál/speciális"," 4.05% 2.678 1 Sablon:Commonskat"," 3.96% 2.623 1 Sablon:Portál/leírások"," 3.70% 2.451 1 Sablon:Dablink"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.006","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":587360,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1265","timestamp":"20190409202412","ttl":2592000,"transientcontent":false););"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"Ozmu00f3zis","url":"https://hu.wikipedia.org/wiki/Ozm%C3%B3zis","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q54237","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q54237","author":"@type":"Organization","name":"Contributors to Wikimedia projects","publisher":"@type":"Organization","name":"Wikimedia Foundation, Inc.","logo":"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png","datePublished":"2007-05-30T20:47:36Z","dateModified":"2018-09-01T12:36:08Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Hidrat%C3%A1lt_ionok.jpg"(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgBackendResponseTime":143,"wgHostname":"mw1267"););

Popular posts from this blog

Invision Community Contents History See also References External links Navigation menuProprietaryinvisioncommunity.comIPS Community ForumsIPS Community Forumsthis blog entry"License Changes, IP.Board 3.4, and the Future""Interview -- Matt Mecham of Ibforums""CEO Invision Power Board, Matt Mecham Is a Liar, Thief!"IPB License Explanation 1.3, 1.3.1, 2.0, and 2.1ArchivedSecurity Fixes, Updates And Enhancements For IPB 1.3.1Archived"New Demo Accounts - Invision Power Services"the original"New Default Skin"the original"Invision Power Board 3.0.0 and Applications Released"the original"Archived copy"the original"Perpetual licenses being done away with""Release Notes - Invision Power Services""Introducing: IPS Community Suite 4!"Invision Community Release Notes

Canceling a color specificationRandomly assigning color to Graphics3D objects?Default color for Filling in Mathematica 9Coloring specific elements of sets with a prime modified order in an array plotHow to pick a color differing significantly from the colors already in a given color list?Detection of the text colorColor numbers based on their valueCan color schemes for use with ColorData include opacity specification?My dynamic color schemes

Tom Holland Mục lục Đầu đời và giáo dục | Sự nghiệp | Cuộc sống cá nhân | Phim tham gia | Giải thưởng và đề cử | Chú thích | Liên kết ngoài | Trình đơn chuyển hướngProfile“Person Details for Thomas Stanley Holland, "England and Wales Birth Registration Index, 1837-2008" — FamilySearch.org”"Meet Tom Holland... the 16-year-old star of The Impossible""Schoolboy actor Tom Holland finds himself in Oscar contention for role in tsunami drama"“Naomi Watts on the Prince William and Harry's reaction to her film about the late Princess Diana”lưu trữ"Holland and Pflueger Are West End's Two New 'Billy Elliots'""I'm so envious of my son, the movie star! British writer Dominic Holland's spent 20 years trying to crack Hollywood - but he's been beaten to it by a very unlikely rival"“Richard and Margaret Povey of Jersey, Channel Islands, UK: Information about Thomas Stanley Holland”"Tom Holland to play Billy Elliot""New Billy Elliot leaving the garage"Billy Elliot the Musical - Tom Holland - Billy"A Tale of four Billys: Tom Holland""The Feel Good Factor""Thames Christian College schoolboys join Myleene Klass for The Feelgood Factor""Government launches £600,000 arts bursaries pilot""BILLY's Chapman, Holland, Gardner & Jackson-Keen Visit Prime Minister""Elton John 'blown away' by Billy Elliot fifth birthday" (video with John's interview and fragments of Holland's performance)"First News interviews Arrietty's Tom Holland"“33rd Critics' Circle Film Awards winners”“National Board of Review Current Awards”Bản gốc"Ron Howard Whaling Tale 'In The Heart Of The Sea' Casts Tom Holland"“'Spider-Man' Finds Tom Holland to Star as New Web-Slinger”lưu trữ“Captain America: Civil War (2016)”“Film Review: ‘Captain America: Civil War’”lưu trữ“‘Captain America: Civil War’ review: Choose your own avenger”lưu trữ“The Lost City of Z reviews”“Sony Pictures and Marvel Studios Find Their 'Spider-Man' Star and Director”“‘Mary Magdalene’, ‘Current War’ & ‘Wind River’ Get 2017 Release Dates From Weinstein”“Lionsgate Unleashing Daisy Ridley & Tom Holland Starrer ‘Chaos Walking’ In Cannes”“PTA's 'Master' Leads Chicago Film Critics Nominations, UPDATED: Houston and Indiana Critics Nominations”“Nominaciones Goya 2013 Telecinco Cinema – ENG”“Jameson Empire Film Awards: Martin Freeman wins best actor for performance in The Hobbit”“34th Annual Young Artist Awards”Bản gốc“Teen Choice Awards 2016—Captain America: Civil War Leads Second Wave of Nominations”“BAFTA Film Award Nominations: ‘La La Land’ Leads Race”“Saturn Awards Nominations 2017: 'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead”Tom HollandTom HollandTom HollandTom Hollandmedia.gettyimages.comWorldCat Identities300279794no20130442900000 0004 0355 42791085670554170004732cb16706349t(data)XX5557367